Şömine Modelleri, Şömine İmalatı

Şömine Modelleri

Gelişen teknolojiyle birlikte binaların dekorasyonlarında da yenilikçi tasarımlar göz önüne çıkmaktadır. Dekorasyon söz konusu olduğunda, gerek iç mekan gerek dış mekan olsun eğer geniş bir alana sahipseniz akla ilk gelen dekoratif ürünlerden biri şömine olmaktadır. Gelişen yeni modelleriyle şömineler, sadece geniş alanlarda tercih edilmemektedir. Artık küçük oturma odalarında bile şömine modellerine rastlanmaktadır. Şömineler, sadece ısınmak için evlere veya diğer mekanlara konan bir ısınma aleti olmakla kalmayıp aynı zamanda şık ve kaliteli görünümüyle huzurlu bir ambiyans yaratmak için iç ve dış mekan tasarım sayfalarındaki yerini almıştır.

Geçmişteki dağ evlerinden ve ısınmak için yakılan sobalardan esinlenilerek önce klasik tarzda tasarlanan şömineler zaman içerisinde daha modern ve şık bir dönüşüme girmiştir. Ancak her ne kadar çeşitli modelleri üretilirse üretilsin klasik tarzdaki modeller de hala çok tercih edilen modeller arasındadır. Her geçen gün daha fazla modeli ortaya çıksa da temel olarak beş veya altı çeşit şömine modeli bulunmaktadır. Bunları kabaca sıralamak gerekirse şu şekildedir:

1. Doğal Gazlı Şömineler

Adından da anlaşılacağı üzere doğal gazlı şömineler doğal gazlı evlerin ve diğer mekanların tasarımında tercih edilen modellerdir. Lpg tüpüyle çalışan modelleri de bulunmaktadır. Bu modellerin temel özelliği içindeki materyalin yapay olmasıdır. Yani görsel olarak içinde odun veya taş bulunsa da aslında bunlar gerçek taş veya odun değil, yapaydır ve süsleme amacıyla şöminenin içine konulmuştur.

Sadece şöminenin içindeki taş veya odun değil, aynı zamanda yandığı görülen ateş de yapaydır. Gerçek anlamda bir ateş yani yanma olayı yaşanmamaktadır. Bu tarz şömineleri genellikle evler bacaları olmadığından tercih etmektedirler.

Doğal gazlı şömineler, gerçek odunlu şöminelerle kıyaslandığında ortamı daha az ısıtırlar çünkü kapasiteleri daha düşüktür. Ancak 1 saat gibi bir sürede bulundukları tüm odayı ısıtacaklardır.

 

istanbulsomine.com Doğalgazlı Şömineler

2. Elektrikli Şömineler

Genellikle iç mekan tasarımlarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkan elektrikli şömine modelleri pek çok mimar ve mühendisin tasarladıkları binaların iç mekanlarını süslemektedir. Son yıllarda daha da gelişen özellikleriyle karşımıza çıkan elektrik şömineler iş yerlerinde, kafelerde, bekleme salonlarında ve otellerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ateş görseliyle içimizi ve bulunduğumuz odayı ısıtan elektrikli şömine modelleri bir bacaya gereksinim duymaksızın iç mekanlarda rahatlıkla yer almaktadır.

Elektrikli şömineler günümüz konut düzeninde dekorasyonlarda kullanılabilecek en şık ve kullanımı en kolay modellerden biridir. Sadece otel, kafe gibi büyük alanlarda değil aynı zamanda ailelerin evlerinin dekorasyonunda, salonlarda sıklıkla tercih ettiği modellerdir.

İstanbul şömine Elektrikli şömine

3. Plazma Şömineler

Plazma şömineler bir çeşit elektrikli şömine modelidir. Görsel olarak alev efekti vermektedir. Hatta nadir olarak bazıları üflemeli model olarak da geçmektedir ve dışarıya ısı üflemektedir. Temel olarak elektrikli şömine mantığında çalışır.

Plazma şömineler isminden de rahatça anlaşıldığı gibi adını televizyonlarda kullanılan plazma ekranlardan almaktadır. Bu sebeple oturup televizyon izler gibi izlenebilecek hem şık hem de huzurlu bir ambiyans sunarlar.

Plazma Şömine istanbul şömine

4. Yapay Şömineler

Yapay şömineler adından da anlaşıldığı üzere içerisinde gerçek taş veya odun içermeyen şöminelerdir. Yapay bir alev görüntüsü vardır ve içerisinde gerçek bir yanma olayı olmaz. Dekoratif amaçlı kullanan bu şömineler evin her yerinde rahatlıkla kullanılabilir. Plazma şömineler ve elektrikli şömineler de aslında bu kategoriye girmektedir. Çevreye ısı verir ancak bu ısıyı elektrikten alan, gerçek alev oluşturmayan sadece görsel olarak alev görüntüsüyle içleri ısıtan dekoratif şömine modelleridir.

Yapay Şömine Modelleri

5. Blyss Şömineler

Yine elektrikle çalışan blyss şömineler için de çalışma mantığı aynıdır. Kolay taşınabilir, portatif şömine modellerinden olan blyss şömineler bir diğer adıyla şömine soba olarak bilinmektedir. Elektriğin olduğu her evde güvenle çalıştırılabilir.

İstanbul Şömine Şömine Çeşitleri

Şömine Modeli Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle yanma haznesi açık olmayan şömine modelleri tercih edilmelidir. Özellikle evde küçük çocuk veya evcil hayvan yaşıyorsa açık hazneler can güvenliği açısından tehlikeli olmaktadır. Bu sebeple tercih edilecek şömine modeli kapalı hazneli olmalıdır. Elektrikli şömineler bu açıdan evlerde güvenle tercih edilmektedir.

Şömine modeline bakılmaksızın dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta CE ürün damgasının bulunmasıdır. CE ürün damgası demek Avrupa Birliği standartlarında kontrolleri sağlanmış ve ticari dolaşımına onay verilmiş ürün demektir. Şömine modelini seçtikten sonra dikkat edilmesi gereken bu damganın olup olmadığına özen gösterilmelidir.

Bir diğer önemli nokta şömine modeli ne olursa olsun sızdırmaz bir yapıya sahip olmasıdır. Hazneden sızan herhangi bir kimyasal, mekanda yaşayanların sağlığını önemli ölçüde tehdit edebilir. Bu nedenle ısı haznesi özellikle kontrol edilmelidir.

Bazı şömine modellerinde veya markalarında garanti süresi çok kısa olabilmektedir. 10 yıldan daha kısa süreli garanti veren şömine modelleri tercih edilmemelidir.

Satın alınan şömine modelinin ikinci el olmamasına, direkt imalatçıdan ürün olmaya özen gösterilmelidir. İkinci el ürünlerde tespit edilemeyen veya gözden kaçan bir çatlak hazneden sızarsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle odunlu şöminelerde bu konu daha hassas ele alınmalıdır.

Şöminenin tamiri veya tadilatı olmaz. Duman veya ısı konusunda normalin dışında bir durumla karşılaşıldığı takdir iadesi yapılmalıdır. Bu sebeple 10 yıl garanti süresi önem taşımaktadır.

Hangi şömine modelinin seçileceğine güvenlikle ilgili öncelikli kriterler değerlendirildikten sonra karar verilmelidir. Bir sonraki aşamada şöminenin nereye kurulacağı, iç mekan mı dış mekan mı, ev mi yoksa bir iş yeri mi, büyük bir alan mı yoksa küçük bir oturma odası mı gibi alt başlıklar halinde etraflıca düşünülmelidir. Bu seçeneklerin yanı sıra ısınmak için mi yoksa sadece dekoratif bir görünüm için mi mekanda şömine kullanılacağı ayrıca değerlendirilmeli, ona göre şömine modeli seçilmelidir.

Önceleri sadece dış mekanlarda, avlularda, dağ evlerinde kullanılan şömineler günümüze kadar geçen zamanda geliştirilerek farklı modelleri üretilmiştir. Şu an o gelinen noktada o kadar fazla şömine modeli var ki hangi modeli satın alacağına karar vermek tüketiciler için gerçekten zorlaşmıştır. Hangi model seçilirse seçilsin şömine modellerinin hemen hepsi sadece dışarıya verdiği ısıyla değil, aynı zamanda görsel olarak da içleri ısıtan bir yapıya sahiptir.

Her ne kadar şömine kullanımı yaygınlaşsa da hala şöminenin sadece müstakil evlerde olabileceğiyle ilgili genel bir yargı bazı kesimlerce devam etmektedir. Genel yargının aksine şömineler sadece müstakil evlerde veya dış mekanlarda karşımıza çıkan ürünler değildir. Günden güne daha fazla evde karşımıza çıkan şöminelerin zaman içerisinde daha çeşitli modellerle karşımıza çıkacağı su götürmez bir gerçektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir