Şömine İmalatı, Şömine Modelleri

Şömine İmalatı

Şömineler dekorasyonda büyük önem taşımaktadır. Çeşitli türlerde farklı görünümler ile istediğiniz mekana uygun şömineler tercih edebilirsiniz. Şömineler ile ortama otantik ya da aynı zamanda modern bir görünüm verebilirsiniz. Bütçelere göre ve dekorasyona göre farklı seçenekler bulunmaktadır. Şöminelerin bazılarının sistemleri de aynı şekilde değişiklik göstermektedir.

Şömine Yapısı

Şöminelerin sistemi çoğunlukla ateş yakılan bölüm ve dumanın doğrudan çıkacağı boşluktan oluşmaktadır. Ateşin dumanı direkt olarak çıkmaktadır. Şömineler sıcak ve samimi görünümü ile çok fazla zaman geçirilen ortamlar oluşturmaktadır. Evlerin içi haricinde avlularda da kullanılmaktadır. Uygun olan sistemlerde üzerinde yemek ya da başka bir şey pişirme amaçlı da kullanılabilmektedir. Çok fazla imkan ve güzellik veren şömineler  seçilirken kaliteye dikkat edilmelidir. İstanbul Şömine, sizler için in kaliteli şömine imalatı hizmeti vermektedir.Şömineler sistemleri ve görünüşleri bakımında farklı tiplerde olabilmektedir.

 

istanbul şömine imalatı

 

Şömine İmalatı

Şömine imalatında en çok dikkat edilmesi gereken nokta malzeme seçimidir. Malzemeler kesinlikle kaliteli olmalıdır. Şöminenin yapılacağı yerin yüksekliği, genişliği gibi ölçüleri bilinmelidir. Bunlara göre malzemeler hazırlanmalıdır. Derinlik 60 cm olacak şekilde kazılmalıdır. Bu boşluk kum ve ezilen taş parçaları ile doldurulmalıdır. Daha sonra çimento hazırlanmalıdır. Hazırlanan çimento derinliğin etrafına dökülmelidir.

Çimentonun kuruması için en az bir hafta mutlaka beklenmelidir. Çimento kuruduktan sonra tasarım yapılmalıdır. İstenen tipte şömine için gerekli malzemeler seçilmelidir. Daha sonra duvar örülmelidir.

Son işlem ise bacanın yerleştirilmesidir. Bu işlem kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bacanın düzgün yerleştirilmemesi sonucunda karbonmonoksit gazının çıkamamasına sebep olmaktadır. Bu da zehirlenmelere sebep olacaktır. Bu nedenle işin en zor ve önemli kısmı burasıdır. Bu konu şömine imalatı için çok önemlidir.

Şömine Çeşitleri

Şöminelerin birçok farklı sistemde ve tipte çeşitleri vardır.

Açık sistem şömineler bunlardan ilkidir. Bu tür şöminelerin yapımında tuğla ve taş kullanılmaktadır. Eğer ısıtma özelliği arıyorsanız bu tür tavsiye edilmemektedir. Isıtma özelliği oldukça az bulunmaktadır. İstanbul şömine, bu konuda da şömine imalatı hizmeti vermektedir.

Kapalı sistem şöminelerin üretiminde pik döküm ya da sac kullanılmaktadır. Açık sistemlilerin aksine ısıtma özelliği oldukça fazla bulunmaktadır. Neredeyse tüm mekanı ısıta bilmektedirler. Oldukça yüksek kapasiteye sahip olan bu tür, ısınma amaçlı şömine tercih edenlere sıkça tavsiye edilmektedir.

Elektrik sistemli şömineler, çeşitler arasında bir diğeridir. Bu tür şöminenin yanması için doğal gaz kullanılabilmektedir. Doğal gazın yanı sıra bağlantılı bir şekilde elektrik ile de çalışabilmektedirler. Isıtma kapasiteleri genel olarak 2 ya da 4 kilowatt arasındadır.

Ethanollü şömineler, sadece dış mekanlarda kullanılabilmektedirler. Şeker kamışından yapılan bir tür yakıtı kullanmaktadırlar. Bu türün ısı kapasitesi oldukça düşüktür.

İstanbul şömine imalatı ve şömine modelleri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir